Premiera filmu "Twój Vincent" - od piątku w kinach

Premiera filmu

- Przedstawiam Państwu ten film z pokorą, mam nadzieję, że zarażę Was miłością do Vincenta - te słowa reżyserki Doroty Kobieli usłyszeli widzowie obecni na uroczystej premierze filmu "Twój Vincent", ręcznie malowanego, animowanego kryminału o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha. W wydarzeniu udział wzięli twórcy filmu na czele z współscenarzystą i współreżyserem, Hugh Welchmanem oraz członkowie obsady polskiej wersji językowej m.in. Jerzy Stuhr, Olga Frycz i Józef Pawłowski. Prezentujemy galerię zdjęć z wieczoru. Premiera kinowa już w najbliższy piątek, 6 października.

- Dziesięć lat temu byłam malarką i początkującym reżyserem, w świecie filmu praktycznie nikim. To właśnie wtedy wymyśliłam sobie, żeby zrobić siedmiominutowy film o Vincencie van Goghu, który pokaże artystę poprzez jego obrazy. Dzisiaj jest to ponad 90 minutowy film inspirowany obrazami van Gogha, stworzony na 65 000 klatek, malowany przez ponad 120 malarzy z 20 krajów, dystrybuowany w 135 terytoriach. To nie wydarzyłoby się gdybym ja, ten nikt, nie miał wspaniałych ludzi i inspiracji wokół siebie. (...) Przedstawiam Państwu ten film z pokorą, mam nadzieję, że zarażę Was tą miłością do Vincenta i wierzę, że jego słowa z listu do brata, dotyczą jego, mnie i każdego z Was: "Chciałbym pokazać poprzez moją pracę, co ten nikt nosi w swoim sercu". – takimi słowami zapowiedziała seans Dorota Kobiela za pośrednictwem Roberta Gulaczyka, filmowego Vincenta.

 - To dla mnie odkrycie ostatnich miesięcy. Jak oglądam taki film, to sobie myślę: "Jest Bóg". - mówił o filmie i jego bohaterze Jerzy Stuhr.

 Światowa premiera filmu odbyła się 12 czerwca podczas prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Od tamtej pory dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zachwyca widzów na całym świecie. Nie inaczej było podczas premier we Wrocławiu i Warszawie, gdzie publiczność przyjęła film niezwykle entuzjastycznie.

 "Twój Vincent" to efekt pracy wielu ludzi, jednak stoi za nim przede wszystkim jedno małżeństwo – Dorota Kobiela i Hugh Welchman, których połączyło nie tylko uczucie, ale również wspólna pasja i fascynacja Vincentem van Goghiem. Film, który imponuje rozmachem realizacyjnym, tak  wygląda w liczbach:

 

Scenariusz

800 listów van Gogha było dla twórców inspiracją do napisania scenariusza.

40 różnych publikacji o Vincencie: biografii, opracowań naukowych, esejów i beletrystyki Dorota Kobiela i Hugh Welchman przeczytali zanim ukończyli scenariusz filmu.

W ciągu 4 lat odwiedzili 19 muzeów w sześciu krajach, obejrzeli około 400 obrazów van Gogha.

Powstało 5 wersji scenariusza.

 

Realizacja

Realizowany w 3 krajach – zdjęcia aktorskie odbyły się w studiach we Wrocławiu i Londynie, studia malarskie znajdowały się w Grecji i Polsce.

Praca nad filmem zajęła 8 lat.

Na ogłoszenie o poszukiwaniu malarzy do zespołu produkcja otrzymała 5 tysięcy zgłoszeń z całego świata.

Zaangażowanych było 125 malarzy z 15 krajów.

Powstało 97 stacji PAWS (zaprojektowanych specjalnie na potrzeby filmu stacji malarskich).

Na jedną sekundę filmu składają się wykonane w wysokiej rozdzielczości 24 zdjęcia dwunastu ujęć obrazu.

Każda sekunda filmu oznaczała nawet 10 dni pracy dla jednego malarza.

80 lat – tyle czasu Dorota Kobiela musiałaby spędzić na pracy nad filmem, gdyby trzymała się pierwotnego pomysłu i realizował film sama.

 

Efekt końcowy

Jedyny taki film w historii kina.

65 000 ręcznie malowanych klatek.

W filmie "grają" 94 obrazy Vincenta van Gogha, które zostały "wcielone" do filmu w postaci bardzo zbliżonej do oryginałów, oraz kolejnych 31 obrazów wykorzystanych w formie częściowo lub znacznie przekształconej.

15 minut owacji na stojąco podczas światowej premiery na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Dystrybucja w 135 krajach.

 

W wieku 28 lat Vincent był nieudacznikiem, który stracił trzy posady z rzędu, mieszkał w szopie w górniczym rejonie Borinage w Belgii i nie miał nic oprócz kilku książek oraz braku pomysłu na życie. Dziesięć lat później stał się największą artystyczną sensacją Paryża. W ciągu 10 tygodni spędzonych w Auvers przed śmiercią van Gogh namalował 70 obrazów. Z życia sprzedał tylko jeden. Teraz jego płótna osiągają rekordowe ceny i przez wielu jest uznawany za artystę wszech czasów. "Twój Vincent" to wzruszający kryminał, który przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.

Zwiastun polskiej wersji językowej z udziałem m.in. Olgi Frycz, Danuty Stenki, Zofii Wichłacz, Jerzego Bończaka,  Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Józefa Pawłowskiego, Roberta Więckiewicza: http://bit.ly/2wWZtYI

16 października w "Centrum Premier Czerska 8/10" odbędzie się spotkanie wokół filmu z udziałem Doroty Kobieli, Hugh Welchmana, Roberta Gulaczyka i Jerzego Stuhra. Rejestracja na wydarzenie: www.twojvincent.evenea.pl.

 

Strona: LovingVincent.com

Facebook: Facebook.com/twojvincent

Twitter: Twitter.com/LovingVincent

Instagram: Instagram.com/lovingvincentmovie

Tumblr: LovingVincentMovie.tumblr.com

 

Archiwum Październik 2017

"Twój Vincent" - już 50 tys. widzów w kinach!

"Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana wszedł do polskich kin w miniony …

"Twój Vincent" - seanse w wersji oryginalnej z polskimi napisami

Od 6 października film "Twój Vincent" w wersji oryginalnej z polskimi napisami b…

Premiera filmu

Premiera filmu "Twój Vincent" - od piątku w kinach

- Przedstawiam Państwu ten film z pokorą, mam nadzieję, że zarażę Was miłością d…