Premiera filmu "Twój Vincent" - od piątku w kinach

Premiera filmu

- Przedstawiam Państwu ten film z pokorą, mam nadzieję, że zarażę Was miłością do Vincenta - te słowa reżyserki Doroty Kobieli usłyszeli widzowie obecni na uroczystej premierze filmu "Twój Vincent", ręcznie malowanego, animowanego kryminału o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha. W wydarzeniu udział wzięli twórcy filmu na czele z współscenarzystą i współreżyserem, Hugh Welchmanem oraz członkowie obsady polskiej wersji językowej m.in. Jerzy Stuhr, Olga Frycz i Józef Pawłowski. Prezentujemy galerię zdjęć z wieczoru. Premiera kinowa już w najbliższy piątek, 6 października.

- Dziesięć lat temu byłam malarką i początkującym reżyserem, w świecie filmu praktycznie nikim. To właśnie wtedy wymyśliłam sobie, żeby zrobić siedmiominutowy film o Vincencie van Goghu, który pokaże artystę poprzez jego obrazy. Dzisiaj jest to ponad 90 minutowy film inspirowany obrazami van Gogha, stworzony na 65 000 klatek, malowany przez ponad 120 malarzy z 20 krajów, dystrybuowany w 135 terytoriach. To nie wydarzyłoby się gdybym ja, ten nikt, nie miał wspaniałych ludzi i inspiracji wokół siebie. (...) Przedstawiam Państwu ten film z pokorą, mam nadzieję, że zarażę Was tą miłością do Vincenta i wierzę, że jego słowa z listu do brata, dotyczą jego, mnie i każdego z Was: "Chciałbym pokazać poprzez moją pracę, co ten nikt nosi w swoim sercu". – takimi słowami zapowiedziała seans Dorota Kobiela za pośrednictwem Roberta Gulaczyka, filmowego Vincenta.

 - To dla mnie odkrycie ostatnich miesięcy. Jak oglądam taki film, to sobie myślę: "Jest Bóg". - mówił o filmie i jego bohaterze Jerzy Stuhr.

 Światowa premiera filmu odbyła się 12 czerwca podczas prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Od tamtej pory dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zachwyca widzów na całym świecie. Nie inaczej było podczas premier we Wrocławiu i Warszawie, gdzie publiczność przyjęła film niezwykle entuzjastycznie.

 "Twój Vincent" to efekt pracy wielu ludzi, jednak stoi za nim przede wszystkim jedno małżeństwo – Dorota Kobiela i Hugh Welchman, których połączyło nie tylko uczucie, ale również wspólna pasja i fascynacja Vincentem van Goghiem. Film, który imponuje rozmachem realizacyjnym, tak  wygląda w liczbach:

 

Scenariusz

800 listów van Gogha było dla twórców inspiracją do napisania scenariusza.

40 różnych publikacji o Vincencie: biografii, opracowań naukowych, esejów i beletrystyki Dorota Kobiela i Hugh Welchman przeczytali zanim ukończyli scenariusz filmu.

W ciągu 4 lat odwiedzili 19 muzeów w sześciu krajach, obejrzeli około 400 obrazów van Gogha.

Powstało 5 wersji scenariusza.

 

Realizacja

Realizowany w 3 krajach – zdjęcia aktorskie odbyły się w studiach we Wrocławiu i Londynie, studia malarskie znajdowały się w Grecji i Polsce.

Praca nad filmem zajęła 8 lat.

Na ogłoszenie o poszukiwaniu malarzy do zespołu produkcja otrzymała 5 tysięcy zgłoszeń z całego świata.

Zaangażowanych było 125 malarzy z 15 krajów.

Powstało 97 stacji PAWS (zaprojektowanych specjalnie na potrzeby filmu stacji malarskich).

Na jedną sekundę filmu składają się wykonane w wysokiej rozdzielczości 24 zdjęcia dwunastu ujęć obrazu.

Każda sekunda filmu oznaczała nawet 10 dni pracy dla jednego malarza.

80 lat – tyle czasu Dorota Kobiela musiałaby spędzić na pracy nad filmem, gdyby trzymała się pierwotnego pomysłu i realizował film sama.

 

Efekt końcowy

Jedyny taki film w historii kina.

65 000 ręcznie malowanych klatek.

W filmie "grają" 94 obrazy Vincenta van Gogha, które zostały "wcielone" do filmu w postaci bardzo zbliżonej do oryginałów, oraz kolejnych 31 obrazów wykorzystanych w formie częściowo lub znacznie przekształconej.

15 minut owacji na stojąco podczas światowej premiery na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Dystrybucja w 135 krajach.

 

W wieku 28 lat Vincent był nieudacznikiem, który stracił trzy posady z rzędu, mieszkał w szopie w górniczym rejonie Borinage w Belgii i nie miał nic oprócz kilku książek oraz braku pomysłu na życie. Dziesięć lat później stał się największą artystyczną sensacją Paryża. W ciągu 10 tygodni spędzonych w Auvers przed śmiercią van Gogh namalował 70 obrazów. Z życia sprzedał tylko jeden. Teraz jego płótna osiągają rekordowe ceny i przez wielu jest uznawany za artystę wszech czasów. "Twój Vincent" to wzruszający kryminał, który przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.

Zwiastun polskiej wersji językowej z udziałem m.in. Olgi Frycz, Danuty Stenki, Zofii Wichłacz, Jerzego Bończaka,  Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Józefa Pawłowskiego, Roberta Więckiewicza: http://bit.ly/2wWZtYI

16 października w "Centrum Premier Czerska 8/10" odbędzie się spotkanie wokół filmu z udziałem Doroty Kobieli, Hugh Welchmana, Roberta Gulaczyka i Jerzego Stuhra. Rejestracja na wydarzenie: www.twojvincent.evenea.pl.

 

Strona: LovingVincent.com

Facebook: Facebook.com/twojvincent

Twitter: Twitter.com/LovingVincent

Instagram: Instagram.com/lovingvincentmovie

Tumblr: LovingVincentMovie.tumblr.com

 

Aktualności

Padł ostatni klaps na planie nowego filmu Filipa Bajona

Padł ostatni klaps na planie nowego filmu Filipa Bajona "Kamerdyner"

Zakończyły się zdjęcia do nowego filmu Filipa Bajona "Kamerdyner". Tytuł, któreg…