Karbala - ruszyły zdjęcia do filmu

Karbala - ruszyły zdjęcia do filmu

Ruszyły zdjęcia do filmu o wielkiej polskiej bitwie z Al-Kaidą.

W warszawskich zakładach Żerań rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Karbala” – pełnometrażowej opowieści o mało znanej, wielkiej bitwie Polaków stoczonej z Al-Kaidą w Iraku w 2004 roku. W opartej na faktach produkcji wystąpią m.in. Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Leszek Lichota, Michał Żurawski i Piotr Żurawski. Reżyserem obrazu jest Krzysztof Łukaszewicz. Premiera kinowa zaplanowana jest na jesień 2015 roku.

Zdjęcia do filmu, za które odpowiada Arek Tomiak, ruszyły 15 lipca. Najpierw w Opolu realizowano sceny z efektami pirotechnicznymi  i helikopterami. W piątek, 25 lipca, rozpoczęły się zdjęcia na warszawskim Żeraniu, gdzie zbudowana została imponująca scenografia – dzieło Marka Warszewskiego. Wzniesiono nie tylko City Hall, ale także odtworzono ulice Karbali z posterunkami policji, bazarami i sklepami, dzięki czemu powstała jedna z najbardziej spektakularnych scenografii w historii polskiej kinematografii. Zdjęcia terenowe będą kręcone w Kurdystanie.

Konsultantem merytorycznym filmu jest podpułkownik Grzegorz Kaliciak. To on w 2004 roku dowodził obroną City Hall. Jest pierwowzorem głównego bohatera filmu, którego gra Bartłomiej Topa. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Producentem jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, a koproducentem jest Agora S.A. i bułgarski producent  Miramar Films. Film jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada Next Film.

 

Przejdź do filmu

Aktualności

"Twój Vincent" z Europejską Nagrodą Filmową i nominacją do Złotego Globa

"Twój Vincent" otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Pełnometrażow…

"Twój Vincent" na Święto Kina - lista pokazów

Święto Kina to ogólnopolska akcja społeczna promująca polską kinematografię, ogl…

"Tarapaty" na Święto Kina - lista pokazów

Święto Kina to ogólnopolska akcja społeczna promująca polską kinematografię, ogl…