Karbala - ruszyły zdjęcia do filmu

Karbala - ruszyły zdjęcia do filmu

Ruszyły zdjęcia do filmu o wielkiej polskiej bitwie z Al-Kaidą.

W warszawskich zakładach Żerań rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Karbala” – pełnometrażowej opowieści o mało znanej, wielkiej bitwie Polaków stoczonej z Al-Kaidą w Iraku w 2004 roku. W opartej na faktach produkcji wystąpią m.in. Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Leszek Lichota, Michał Żurawski i Piotr Żurawski. Reżyserem obrazu jest Krzysztof Łukaszewicz. Premiera kinowa zaplanowana jest na jesień 2015 roku.

Zdjęcia do filmu, za które odpowiada Arek Tomiak, ruszyły 15 lipca. Najpierw w Opolu realizowano sceny z efektami pirotechnicznymi  i helikopterami. W piątek, 25 lipca, rozpoczęły się zdjęcia na warszawskim Żeraniu, gdzie zbudowana została imponująca scenografia – dzieło Marka Warszewskiego. Wzniesiono nie tylko City Hall, ale także odtworzono ulice Karbali z posterunkami policji, bazarami i sklepami, dzięki czemu powstała jedna z najbardziej spektakularnych scenografii w historii polskiej kinematografii. Zdjęcia terenowe będą kręcone w Kurdystanie.

Konsultantem merytorycznym filmu jest podpułkownik Grzegorz Kaliciak. To on w 2004 roku dowodził obroną City Hall. Jest pierwowzorem głównego bohatera filmu, którego gra Bartłomiej Topa. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Producentem jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, a koproducentem jest Agora S.A. i bułgarski producent  Miramar Films. Film jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada Next Film.

 

Przejdź do filmu

Aktualności

Padł ostatni klaps na planie nowego filmu Filipa Bajona

Padł ostatni klaps na planie nowego filmu Filipa Bajona "Kamerdyner"

Zakończyły się zdjęcia do nowego filmu Filipa Bajona "Kamerdyner". Tytuł, któreg…